Pogorzelice (Langeböse)

Miejscowość Pogorzelice położona jest w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w południowej części gminy Nowa Wieś Lęborska przy drodze krajowej nr 6 (E28) i przy trasie linii kolejowej (Gdynia – Słupsk – Szczecin) (Współrzędne: 54°29’50”N – 17°38’10”E [GPS: 54,49743N – 17,63624E]).

Wieś tworzy sołectwo Pogorzelice i jest popegerowską wsią rolniczą.

Na dzień 31 grudnia 2008 roku mieszkało tu 447 osób. W porównaniu np. z marcem 2006 liczba ludności wzrosła o 35 mieszkańców.

Jako główny walor miejscowości wymienić należy piękno usytuowania jej wśród wzgórz i lasów Pojezierza Kaszubskiego z licznymi rzekami. To właśnie rzeka Pogorzelica jest rajem dla wędkarzy, zwłaszcza na początku roku, kiedy to troć po tarle spływa do morza. Miejscowość otaczają rozlegle i przepiękne lasy. Wielu amatorów pieszych wędrówek, rajdów terenowych oraz grzybobrania przybywa tutaj z całego województwa w okresie wakacyjnym.

Otoczenie
W miejscowości zachowały się jeszcze zabytkowe miejsca do których należą m.in.:
1. Były dworek – całkowicie przebudowany w latach 60-tych XX wieku.
2. Kuźnia murowana z XIX wieku z upiększonymi wspornikami podcienia, w zachodniej części wsi (obecnie zakład ślusarski).
3. Domy szachulcowe (ryglowe) wypełniane gliną niegdyś kryte strzechą, np.nr 17 (dwojaki).

Gospodarka
W miejscowości nie ma rozwiniętej sfery produkcyjno-usługowej. Na dzień 31 grudnia 2008 roku zarejestrowanych było 13 firm. W większości są to jednoosobowe przedsiębiorstwa branży budowlano-remontowej. Pod miejscowością usytuowana jest żwirowania. Przy drodze krajowej nr 6 położona jest restauracja, a we wsi funkcjonuje sklep spożywczy. Skutkiem upadłości PGR jest brak indywidualnego rolnictwa. Działają tu duże gospodarstwa rolnicze – ziemia jest dzierżawiona przez obcokrajowców.

Infrastruktura społeczna
Na terenie wsi znajduje się instytucja o charakterze publicznym – filia biblioteki Publicznej Gminy Nowa Wieś Lęborska. Biblioteka ma ograniczone możliwości wpływu na życie społeczno-kulturalne wsi. Statutowa działalność biblioteki ogranicza się do funkcji związanych z czytelnictwem. Rosnąca w ostatnim czasie aktywność społeczna mieszkańców Pogorzelic zobowiązuje do zapewnienia im zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczno-kulturalnych.

Infrastruktura techniczna
W Pogorzelicach znajduje się 76 budynków. Każde gospodarstwo korzysta z sieci elektrycznej i wodociągowej. Miejscowość jest również wyposażona w infrastrukturę komunikacyjną. Brak natomiast sieci kanalizacyjnej. Gospodarstwa korzystają z bezodpływowych zbiorników na ścieki.
Układ wsi ma charakter wielodrożnicowy, zabudowa jest luźna, w dużej mierze sprzed II wojny światowej, murowana.

Przyrodniczymi atrakcjami Pogorzelic są m.in.:
1. Park ze starodrzewem, w którym rosną lipy, graby, dęby, różne drzewa iglaste.
2. Park usytuowany na północ i na wschód od dworku. Znajdują się tu stare 250-letnie aleje: grabowa i lipowa.

Ponadto w miejscowości dominuje bogactwo drzew i krzewów: lipy drobnolistne, graby pospolite, buki pospolite, klony pospolite, jesiony wyniosłe, jarząb pospolity, kasztanowce białe, brzozy brodawkowate, wiąz szypułkowy, świerki pospolite, jedlica zielona, modrzewie europejskie, żywotniki zachodnie, bzy czarne, bzy lilaki, leszczyna pospolita.

Możesz również polubić…